Děti potřebují nosit své brýle stále!

Pokud Vaše dítě má vadu zraku, a má nosit brýle, pak je pro jeho zrak velmi důležité, aby je nosil pokud možno neustále.

Celý zrakový systém si zvyká nějakou dobu na vše potřebné co mu oči dodávají a občasné nasazování brýlí jedině jeho mozek mate – neví co je správně. Podívejte se na ilustraci toho, jak dítě vidí, pokud brýle nemá – pod obrázkem jsou čísla dioptrií a uvidíte změnu.

Brýle - obroučky pro aktivní život dětí.

Máte neposedné děti nebo si to myslíte..? Nebo si to třeba ani nemyslíte ale je velmi pravděpodobné že Vaše děti budou v různých chvílích svého života vyvíjet různé aktivity, sporty, zábavu – běhají, skáčou, lezou po překážkách a podobně. Brýle, pokud je nosí, jsou velmi zatěžovány a musejí být natolik odolné aby „něco“ vydržely..

Používáme a nabízíme brýle z velmi odolných materiálů, speciálně spojované díly, výměnné části dětských brýlí jsou nezbytností a běžným zbožím, které jsme připraveni kdykoliv dodat na výměnu opotřebovaného. Dnes také běžnou součástí brýlí pro děti je gumička na krk která usnadní odkládání a neztrácení brýlí.

Brýlová skla (čočky) pro děti.

Pro děti v jakémkoliv věku je důležité aby brýlové čočky byly především bezpečné, protože děti jsou pro každého rodiče tím nejdůležitějším. Z tohoto vyplývá, že nejdůležitější vlastností brýlových čoček a hlavně pro děti je jejich odolnost proti rozbití – brýlová čočka se nesmí v žádném případě roztříštit jak to známe u běžného skla. Střepy, které by vzniky po rozbití čočky, mohou následně poškodit oko a to trvale.

Naše optika Fénix doporučuje proto plastové čočky nebo čočky z nerozbitného materiálu Trivex 1.53, které se netříští v případě úderu či nárazu. Standardně je povrch tvrzený proti poškrábání, ale považujte to jako úpravu zlepšení materiálu nikoliv jako stav, že jsou „nepoškrábatelné.“

Kontaktní čočky pro děti.

Mohou kontaktní čočky nosit i děti?
V každém případě je důležité zvážit, zda je aplikace čoček vhodná. Toto rozhodnutí se neodvíjí ani tak od věku dítěte, jako spíše od jeho osobnostních vlastností a situace.

Pokud jste se rozhodli, že čočky svému dítku pořídíte, je nutné nejdříve zajít za očním lékařem nebo za dalšími odborníky na oči – optometristou nebo kontaktologem. Ti vašemu dítěti provedou všechna potřebná vyšetření – přeměří zrak, ale také zjistí citlivost a zakřivení oka.

Jak se rozhodnout v otázce pořízení kontaktních čoček pro dítě?
Žádná spodní věková hranice neexistuje. Teenageři často začínají nosit kontaktní čočky ve věku kolem 16 let, ale již mnohem mladší děti bývají schopné čočky nosit a řádně o ně pečovat.

Sluneční brýle pro děti.

Co by jste měli vědět: Poškození oka v důsledku dlouhodobého vystavení UV záření je nevratné a v momentě, kdy nastanou zjevné projevy, je ve většině případů již pozdě. U dětí je zapotřebí být obzvláště opatrní ohledně UV záření, protože spousta těchto situací se neprojeví ihned ale později. Mnohdy v dané chvíli Vaše dítě problémy nemá tak to vypadá jako by bylo vše v pořádku. Navíc dětské oči jsou velmi citlivé na sluneční záření a to z mnoha důvodů jako například, že děti jsou venku mnohem déle, také protože mají širší zornici a průzračnější oční čočku než dospělí. Věnujte proto pozornost výběru brýlí proti slunci i pro Vaše děti, je to velmi důležité.

Naše skla která dodáváme mají samozřejmě certifikát UV a to nejen ta zabarvená ale i čirá skla. Proto neváhejte při ochraně zraku raději investovat do kvalitních a ověřených skla než nakupovat bezejmenné produkty kdy nevíte co splňují resp. nesplňují.

Výběr kontaktních čoček.

Volit můžete mezi dvěma základními typy čoček: jednodenními čočkami a čočkami na opakované použití. Pro více informací navštivte naši prodejnu.

Rozhodne-li se vaše dítě pro kontaktní čočky na opakované použití, u nás v oční optice Fénix vám při první aplikaci samozřejmě ukážeme, jak o čočky správně pečovat. Můžete se rovněž držet našeho jednoduchého návodu na čištění a péči o kontaktní čočky, který najdete na stránce našich YouTube videí

Ačkoliv je péče o kontaktní čočky na opakované použití relativně jednoduchá, bude možná vaše dítě preferovat spíše jednodenní kontaktní čočky, u kterých jakékoliv čištění a péče zcela odpadá. Můžete vybírat mezi čočkami 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST nebo 1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM. Tyto čočky si vaše dítě před spaním vyndá z očí, vyhodí je a ráno si nasadí nový, čistý pár čoček.

Krátký průvodce výběrem dětských brýlí - aneb nejčastější chyby.

Je to pro každého obtížný krok a okamžik zlomu, ale je to jen v myšlení. Nesmíte zapomínat že ty dětské brýle bude nosit vaše dítě ne vy. A už i právě tento fakt bude na něj působit. Proto od Vás očekává podporu a toleranci aby to zvládlo. Myslete na to především v okamžicích kdy se má toto již přímo řešit, proto je vždy lépe před návštěvou prodejny optiky si v klidu probrat jaké brýle by se vybíraly, co je na nich důležité a proč. Zkuste více s dítětem probrat jeho zájmy vzhledem ke kterým je dobré dětské brýle řešit a už mít trochu společně jasno, než pak na místě uplatnit autoritu protože nebudete plně moci strávit co si dítě bude přát. I tak myslete na to co jsme již psali, že brýle bude nosit Vaše dítě a proto aby je chtělo nosit, musí mít k tomu nějaký minimálně „normální“ vztah. Pokud mu budou direktivně vybrány, jeho vztah k nošení bude od počátku pro Vás dosti těžký.

Snažte se při výběru dětských brýlí působit pozitivně, spíš chválit něco než nesouhlasit, stačí když řeknete „ty předchozí byly parádní“ než říkat „v těchto vypadáš jak ucho“.. Ono to pak Vaše dítě může vzít že je to obecně platné. Dnes je jiná doba, na výběr jsou modely barevné a hravé ale také i decentní.

Vývoj očí u dětí.

Zrak je pro člověka jedním z nejdůležitějších smyslů – získáváme jím přibližně 80 % informací a vjemů z našeho okolí. Proto je velmi podstatné nepromarnit nejdůležitější období vývoje zraku u Vašich dětí a věnovat mu maximální pozornost. Vývoj zraku u dětí je běh na krátkou trať ale s vysokým výkonem.

Člověk přichází na svět s nedokonalým zrakovým vnímáním, které se upravuje během prvních 7 let věku. Někteří v té době nosí na brýlích tzv. okluzor (plastový výlisek nebo náplast zakrývající oko). Oblast binokulárních vad je ve věku 3–7 let nejčastějším funkčním defektem zraku (asi 5–10 % populace). Při včasném odhalení a následné terapii mívají velmi dobrou prognózu nápravy.

Binokulární vidění je koordinovaná senzomotorická činnost obou očí, která má za úkol vytvořit obraz pozorovaného objektu. Binokulární vidění se vyvíjí od narození do 7 let věku dítěte.

Jak vidí děti bez korekce a s korekcí.

Na obrázku vlevo můžete vidět jak vidí dítě bez korekce. A vpravo můžete vidět jak uvidí po korekci.