Cíle našeho tréninku.

Optika Fénix se dlouhodobě zaměřuje na sportovní prvky v optice – brýle, kontaktní čočky a další spojitá řešení. V poslední době jsme intenzivně vyvíjeli a nyní představujeme nový systém práce se sportovci – jejich zrakem a vnímáním v rámci výrazného zlepšení výkonu a efektivity pohybu. Nicméně soubor našich řešení vytváří kompletní péči o zrak sportovců.

Sportovní výkon je náročný jak pro celé tělo tak i pro oči. Trénovat tělo je samozřejmostí – v poslední době se zaměřuje většina kvalitních sportovců na psychickou stránku při sportu a tím i vnímání zrakem.

Dnešní sport je o rychlosti a vyhodnocení dané situace. Pokud hráčovy oči nejsou schopny – ať už z důvodů ostrosti, nebo špatné koordinace očí, přesně zaměřit na co se dívají, je mozek nucen k opravným pohybům oka. To vede k pozdní reakci a rovněž potřebě vykonávat další pohyb těla. Zpoždění může být v milisekundách až sekundách. Pomalá reakce dostává hráče pod tlak, a tím do složitějších situací, které již netvoří ideální linii k cíli sportovního snažení – bodování, výhře.

V rámci naší péče o vaše hráče jsem schopni nastavit dioptrickou pomůcku pro ideální ostrost. Zjistit stav a funkčnost okohybných svalů. Za pomoci cvičení zlepšit jejich funkci pro zrychlení procesu vidění a tím i k rychlejším reakcím na vzniklou situaci.

Systém našeho vyšetření je založen na základě postupu vyšetření v optometrii – „21 oep“ podle Arthura Martena Skeffingtona (1890-1976). Je používán ve světě od začátku 20. století. V našem vlastním řešení je proces obohacen o nejlepší přístrojové vybavení, které se v dnešní době dá využít – DNEye Skener 2, 3D optotyp, foropter.

Naší snahou je celostní přístup – péče zahrnuje celkový systém poznání stavu očí vašich sportovců i se zaměřením na zdravotní stránku. S tímto je prováděno vyhodnocení a doporučení pro každého individuálně následných prvků pro výrazně lepší sportovní výkon a požitek ze sportu

 • ROZHÝBÁNÍ OKOHYBNÝCH SVALŮ, PŘÍPADNÁ NÁPRAVA JEJICH FUNKCE – MONOKULÁRNĚ, BINOKULÁRNĚ
 • ZDOKONALENI PŘECHODU DÁLKA – BLÍZKO – DÁLKA
 • SNÍŽENÍ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI VIZUÁLNÍHO SYSTÉMU

 • ZLEPŠENÍ PERIFERNÍHO VIDĚNÍ
 • ZLEPŠENÍ KVALITY SPOLUPRÁCE OKO – MOZEK – TĚLO (RUKA, NOHA ATD.)

Oči vedou tělo.

BRANKÁŘ MINNESOTA WILD – DEVAN DUBNYKV SOUČASNOSTI JEDEN Z NEJLEPŠÍCH BRANKÁŘŮ NHL, TRÉNUJE SVŮJ ZRAK NA KLINICE TRUE FOCUS VISION V EDNĚ A VŠEM UKAZUJE, ŽE TRÉNINK VIZUÁLNÍHO SYSTÉMU A MOZKOVÝCH REAKCÍ ZÁSADNĚ MĚNÍ SCHOPNOSTI SPORTOVCE A PŘINÁŠÍ SKVĚLÉ VÝSLEDKY!!

Analýza a trénink zraku.

 1. Základním krokem v systému dynaoptic je analýza zraku (screening) v místě – jedná se o první kontrolu a komplexní test, který prověří schopnosti vizuálního systému sportovců. Ucelené výsledky a zhodnocení, které bude naším týmem vypracováno, je následně zasíláno e-mailem.
 2. Po tomto prvním vstupním zjištění je po domluvě možno dál postupovat a provést optometrické vyšetření na našem specializovaném pracovišti v Kroměříži. Jedná se o prohlídku na skeneru DNEye, který je unikátním přístrojem pro zjištění přesných dioptrických vad oka. Z tohoto vyšetření je vystaveno přesné vyhodnocení – zpráva o stavu zraku. A následuje z naší strany návrh na optické pomůcky – kontaktní čočky, dioptrické brýle, sportovní dioptrické brýle a jejich aplikace.
 3. Třetí a závěrečnou složkou analýzy je speciální zátěžový test zraku – okohybných svalů a vizuálního systému.

Pro zájemce, kteří absolvují kompletní analýzu, je možné nastavit individuální trénink na dobu zhruba šesti měsíců – délku určí stav zraku a rychlost adaptace při tréninku. Jeho součástí jsou velmi účinné cviky pro zlepšení výkonu sportovce. To znamená především rychlejší orientaci, zlepšení koordinace a zvýšení koncentrace, vyhodnocení a okamžitou reakci. Všechny naučené prvky jsou také velmi užitečné v každodenním životě – zlepšují pozornost,
vytváří pohodu po dlouhé práci a snižují únavu a spojité potíže.

Klíčem ke tvé kondici je oční trénink. I oči mají svaly.

Jediný způsob, jak se staneš rychlejším a lepším, je eliminace veškerých zdržení ve tvém pohybu. Tvoje rychlost a efektivita se zlepší, pokud vytrénuješ i svůj zrak do stejné kondice jako máš tělo. Dostaneš-li kondici těla i očí do rovnováhy, využiješ svých možností naplno.

TECHNOLOGIE DYNAOPTIC – AŽ NA HRANU MOŽNOSTÍ:

 • 100% PROPOJENÍ VIZUÁLNÍHO A POHYBOVÉHO SYSTÉMU: OKO-RUKA-NOHA
 • RYCHLÁ A PŘESNÁ FYZICKÁ REAKCE
 • MAXIMÁLNÍ VIZUÁLNÍ SOUSTŘEDĚNÍ OMEZUJE „RUŠIVÉ VLIVY OKOLÍ“
 •  KONCENTRACE PO CELOU DOBU SPORTOVNÍHO VÝKONU
 • DOKONALEJŠÍ PERIFERNÍ „ČTENÍ HRY“
 • SPORTOVEC NA HRANĚ MOŽNOSTÍ

Prostorová orientace - periferní schopnosti.

Jaká je situace u sportovce: je hráč schopen rychle orientace v prostoru, umí reagovat rychle na pohyby protihráče, číst jeho hru, může hru sledovat z vetší dálky a tím mít čas a reagovat na hru? Nebo musí jít blíž hráči, protože na něj špatně vidí a tím ztrácí drahocenný čas? Je schopen rychle měnit vzdálenost na kterou se dívá. Sledovat letící balon po celou dobu jeho letu? Sledovat pohyb protihráče.

Naše řešení: periferní vidění a orientace v prostoru je základním kamenem pro většinu sportovců a jejich zlepšení spočívá v komplexním řešení svalů oka, správné funkce a koordinace obou očí společně a případné optické pomůcce

Zaměření očí na předmět zájmu.

Jaká je situace u sportovce: je Váš hráč schopný rychlého přechodu mezi dálkou a blízkou? Sleduje míč například při výkopu celou dobu co letí a nebo jen na začátku a tak tak stihne přeostřit na zpracování míče?

Naše řešení: zjistíme zda jsou oči schopny pohybovat ve svalové rovině, jak rychle jsou oči schopny přejít na předmět zájmu – akomodace oka – čočka přeostřuje z dálky na blízko a zpět.

Zaostření na daný předmět zájmu (fixace).

Jaká je situace u sportovce: dívá se hráč na to co myslí, že se dívá? Nebo má jeho mozek s touto základní věcí potíže (v případě pohybu se zmenšuje ostrost vidění).

Naše řešení: za pomocí optotypu – klasické metody zjištění – vyšetříme možnost ztráty ostrého vidění u sportovce. Možnost strabismu – skrytého šilhání oka.

Adaptace a vyhodnocení situace.

Jaká je situace u sportovce: je i po rychlé změně směru sportovec schopen se ihned věnovat dál svému cíli a efektivně navázat na předchozí situaci? Rychle se zapojit do hry po nárazu, zjistit kde je atd.?

Naše řešení: test zjistí u sportovce jak rychle je rovnovážný systém (střední ucho, propriorecepce, zrak a zpracování informací v CNS) schopen reagovat na změnu postavení těla v prostoru, reagovat na změnu vnímání.