Nezařazené

Mohou kontaktní čočky nosit i děti?

V každém případě je důležité zvážit, zda je aplikace čoček vhodná. Toto rozhodnutí se neodvíjí ani tak od věku dítěte, jako spíše od jeho osobnostních vlastností a situace.

Pokud jste se rozhodli, že čočky svému dítku pořídíte, je nutné nejdříve zajít za očním lékařem nebo za dalšími odborníky na oči – optometristou nebo kontaktologem. Ti vašemu dítěti provedou všechna potřebná vyšetření – přeměří zrak, ale také zjistí citlivost a zakřivení oka. Potom doporučí vhodné čočky a samozřejmě nabídnou k otestování zkušební pár.

Jak se rozhodnout v otázce pořízení kontaktních čoček pro dítě?
Žádná spodní věková hranice neexistuje. Teenageři často začínají nosit kontaktní čočky ve věku kolem 16 let, ale již mnohem mladší děti bývají schopné čočky nosit a řádně o ně pečovat.
Úspěšné nošení kontaktních čoček není tedy otázkou věku, jako spíše zodpovědného přístupu k nošení a související péčí a také dostatečnou motivací k jejich nošení. Nošení čoček vyžaduje o trochu větší disciplínu než nošení brýlí. Jde hlavně o dodržování hygienických postupů a péče o čočky.

Až budete zvažovat a přemýšlet o tom, zda jsou kontaktní čočky pro vašeho potomka vhodné, snažte se nepodceňovat jeho schopnost se o čočky správně a zodpovědně starat. Studií bylo zjištěno, že po 3 měsících nošení bylo pro více než 8 z 10 dětí a teenagerů čištění čoček a péče o ně snadnou záležitostí (Walline JJ et al CLIP Study group. Contact lenses in

Pediatrics (CLIP) Study: chair time and ocular health. Optom and Vis Sci 2007; 84:896-902.)
Jako rodič ovšem sám nejlépe posoudíte, zda je vaše dítě na nošení kontaktních čoček dostatečně vyspělé a zodpovědné. Tuto otázku můžete samozřejmě konzultovat také se svým očním specialistou.