Nezařazené

Sluneční brýle pro děti?

Co by jste měli vědět.

Poškození oka v důsledku dlouhodobého vystavení UV záření je nevratné a v momentě, kdy nastanou zjevné projevy, je ve většině případů již pozdě. U dětí je zapotřebí být obzvláště opatrní ohledně UV záření, protože spousta těchto situací se neprojeví ihned ale později. Mnohdy v dané chvíli Vaše dítě problémy nemá tak to vypadá jako by bylo vše v pořádku. Navíc dětské oči jsou velmi citlivé na sluneční záření a to z mnoha důvodů jako například, že děti jsou venku mnohem déle, také protože mají širší zornici a průzračnější oční čočku než dospělí. Věnujte proto pozornost výběru brýlí proti slunci i pro Vaše děti, je to velmi důležité.

Anatomie našeho obličeje částečně pomáhá k eliminaci přímých paprsků – očnice a obočí, ale je to velmi málo, používejte u dětí kšiltových čepice nebo jen kšilt který zastíní oči lépe. Nicméně nepomůže to proti rozptýlenému UV záření na které platí pouze dobře anatomicky tvarované sluneční brýle. Nepořizujte dětem uzounké a tím nefunkční ale opravdu takové které kryjí oko ze všech stran.

Naše skla která dodáváme mají samozřejmě certifikát UV a to nejen ta zabarvená ale i čirá skla. Proto neváhejte při ochraně zraku raději investovat do kvalitních a ověřených skla než nakupovat bezejmenné produkty kdy nevíte co splňují resp. nesplňují.

Několik zajímavých a důležitých faktů:

  • UV paprsky sice nevidíme ale jsou všude kolem nás.
  • Mraky lehce eliminují ale neodstraní zcela UV záření.
  • Lehkou oblačností pronikne přes 90 % UV záření.
  • Ve stínu pořád ale musíte počítat téměř s 50 % UV záření.
    Intenzita UV záření se výrazně zvyšuje odrazem z takových povrchů jako voda, sníh – čerstvý sníh odráží až 88 % UV záření. (Starý sníh odráží až 50% UV záření.) či písek – suchý plážový písek může odrazit 15-18 % UV záření..
  • Do hloubky půl metru pod vodou se stále dostává 40 % UV záření dopadajícího na vodní hladinu.
  • Tenčí atmosféra ve vyšších nadmořských výškách blokuje méně UV záření. S každými 1000 metry nadmořské výšky se intenzita UV záření zvyšuje o 10-12 %.
  • Zhruba kolem 60 % UV záření na nás působí mezi 10.00 – 14.00 hodin.